2013 ‘ den Geçmişe Bir Bakıp Gardımızı Alalım ; Mart 2012 – Ağustos 2012 & E-ticaret

Twitter0Facebook0Google+0

Google Trends ‘ de araştırma yaparken bir şey dikatimi çekti , Mart 2012 İle Ağustos 2012 tarihleri arasında Private Shopping ‘ lerde inanılmaz bir negatif ivme var. Ben bu 6 aylık dönemi dikkat edilmesi gereken dönem olarak nitelendiriyorum  .

Aslında var olan yani bilinen sezona ait bir düşüş ama buna karşı temkinli olunması açısından sizler ile paylaşmak istedim . Bu düşüşleri minimum sıyrıklar ile atlamak eğer elden geliyor ise yapmak lazım eğer yapacak bir şey yok ise teslim olabiliriz.

Yine aynı şekilde bunu bir düşüş değil normale dönme olarak ta nitelendirebiliriz . Tam olarak adlandırmak çok zor ,

Eğer işlerin arttığı dönemde sabit giderlerinizi arttırır ve bu düşüşleri öngöremez seniz irtifa kaybedersiniz.

Yaz dönemlerinde işlerin düştüğünü hepimiz biliyoruz . Düşünmeden edemedim bu dönemde ne oldu da bu eğriler bu kadar aşağıya doğru kıvrıldı . Şunu da söylemek isterim bunların cirolar üzerinde ne kadar etkisi vardır tam olarak nedir ne değildir bunu benim tek başıma çözümlemek gerçekten çok zor .

Ülkemizin en büyük  ilk 3 Private Shopping sitesini öncelik ile ele alalım. %40 oranında bir popülarite kaybı söz konusu .

 

“Markafoni” / Mart 2012 – Ağustos 2012

markafoni

“Limango.com” /  Mart 2012 – Ağustos 2012

limango

“Trendyol.com” /  Mart 2012 – Ağustos 2012

trendyol

Dikey e-ticaret sitesi olan hepsiburada.com ‘ da benzeri bir negatif ivme göremiyoruz ;

hepsiburada

“Gittigidiyor” /  Mart 2012 – Ağustos 2012

gitti gidiyor

“Zappos” Aynı dönemde Amerika ‘ da da benzer bir ivme var ama ülkemizde ki kadar sert görünmüyor. Mart 2012 – Ağustos 2012

zappos

“Hautelook” ( Amerika ) Mart 2012 – Ağustos 2012

hautelook

“Myhabit” Mayıs ayında  Amazon, MyHabit.com ile ABD private shopping Sektörüne girdi. ( Amerika ) Mart 2012 – Ağustos 2012

 

myhabit

Yukarıda da belirttiğim gibi bu eğrilerin şirketlerin ; karlılığı, satışları, cirolar ile ilgili bir bilgi verdiğini söylemek yanlış olabilir . Yinede sizlere farklı bir bakış açısı ortaya çıkarabilmek için böyle bir değerlendirme yapmak istedim .

Düz mantık ile bakmak ister isek şöyle diyebiliriz ; bu eğriler bir kelimenin Google arama motorunda aranma sayısına göre , yukarıya doğru yada aşağıya doğru kıvrılıyor .

Örneğin evlilik mevsimlerinde , gelinlik araması yükselir daha sonra düşüşe geçer . Bu aslında gerçeği yansıtır çünkü o dönemlerde gelinlik satışları artar .

E-ticaret siteleri için bu kadar düz mantık ile konuşmak yanlış olabilir çünkü burada ki dinamikler çok fazla değişkeni içinde barındırıyor. Bu açından baktığımızda ancak elimizde cirolar olsa idi bizlerde tam bir değerlendirme yapabilirdik.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

  1. Geri izleme: Daybuyday kapanıyor | Hakan Y.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.