İşaret Dili Nasıl Öğrenilir

Hakanyalcin.net olarak Sosyal Sorumluluk paydaşlarımız ile kurduğumuz bağın bu yazı ile ulaştığımız herkese fayda getirmesini dilerim.

İşaret Dili Kursları

            Beden dilinin alfabeye ve kelimelere dökülmüş olan işaret dili çeşitli nedenler ile sonradan konuşma ve duyma yetisini kaybetmiş olan kişilerin ya da doğuştan konuşmaz duymaz olan kişilerin kullandıkları iletişim aracıdır. İşaret dilinde görselliğe dayalı olarak bir öğrenme şekli mevcuttur. Bu dil sadece işitme engellilerin engelli olmayan insanlar ile iletişim kurması için değil aynı zamanda işitme engelli kişilerin de kendi aralarında anlaşabilmesi için gereklidir. İşaret dili eğitimi bu işi bilen kişilerden alınabilir. İşaret dili eğitimi almak isteyen kişiler bu kurumlara ya da kişilere başvurarak kendilerine uygun olan tarihlerde başlayan gruplara katılabilirler.

 Grup Halinde Öğrenilebilir

            İşaret dili eğitimi tıpkı diğer yabancı diller gibi pratik yapılarak öğrenmelidir. Bu sebeple kalabalık gruplarda işaret dili kullanarak anlaşmaya çalışmak bu işi en iyi öğrenme yöntemlerinden birisidir. Eğer çevrenizde işitme ya da duyma engelli olup işaret dilini kullanan birisi varsa öğrendiklerinizi bu kişiye aktarmanız da sizin için faydalı olur. İşaret dili kursu önce işaret alfabesinin öğrenilmesi ile başlar. Bu alfabede normal dilde kullanılan harflerin tamamı simgesel olarak ifade edilir. Bazıları şekil yolu ile bazıları da anlam yolu ile belirtilen harfler öğrenildikten sonra kişiler isim ve soy isimlerini anlatmayı öğrenirler. İşaret dili kursu başlangıcında öğrenilen bu harfler sürekli pratik edilerek unutulmamalıdır. Kurs ortamında hızlı öğrenmeyi sağlamak için alfabeden sonra günlük hayatta sık kullanılan günaydın, merhaba, hoşça kal, iyi akşamlar gibi kelimelere geçilir. Biri ile konuşmaya başladığımızda sorulabilecek sorular ve verilebilecek cevaplar işaret dilinde oldukça farklı ifadelere sahip olabilir.

 İşaret Dili Kursuna Nasıl Başlanır?

            İşaret dili eğitimi almak için internet üzerinden bu kursu veren kurumları arayabilir ve kurs dönemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İşaret dili kursu verebilmek yani öğretici olabilmek içinse uzun saatlik kurs eğitimlerini tamamlamış ve gerekli sertifikaları almış olmanız gerekmektedir. Kendinize bir artı katmak, dezavantajlı kişiler ile onlara eksikliklerini hissettirmeden iletişim kurmak, onlarla aynı şeylere gülüp aynı anları paylaşmak için işaret dili eğitimi almak aslında her bireyin sorumluluğudur. Bu işe gönül veren kişilerin ya da yapacağı iş gereği bu eğitimi almak isteyen kişilerin birçok noktada insanlara bakış açısının da değiştiği ve kendilerine nitelik kattıkları yadsınamaz bir gerçektir. İşaret dili kursu için başvuruları internet üzerinden detayları ile öğrenebilirsiniz

Detaylar için www.iienstitu.com  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.