İndirim Kuponlarının E-ticaret için Önemi

Twitter0Facebook0Google+0

Ülkemizde malesef hala tam olarak gelişmemiş olan coupon marketing özellikle Amerika ve Avrupa’da e-ticaret sitelerinin vazgeçilmez pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Bugün Retailmenot.com’dan couponcodes.com’a kadar onlar popüler kupon sitesinin anasayfasında indirimini paylaşmak için binlerce dolar ücret ödeyen e-ticaret sitelerini görmezden gelip kupon kodu paylaşmayan e-ticaret siteleri büyük fırsatlar kaçırıyor. Yakın arkadaşım Onur da bu konuya E-ticaret sitelerinin kupon kodu paylaşması için 5 neden başlıklı yazısında, Retailmenot.com‘u elinde bulunduran WhaleShark Media’nın araştırmalarını baz alarak detaylı bir şekilde değinmişti.

kupon

Türkiye’de de Lidyana, Zizigo, Çiçek Sepeti, Misspera, Balerin, Bonnyfood ve hatırlamadığım bir çok büyük e-ticaret sitesi müşterileriyle kupon paylaşarak büyüyen ve git gide kızışan e-ticaret pazarında artan müşterilerin sempatisini kazanma yolunma yolunda adımlar atarken ufak çaplı e-ticaret siteleri bu yönteme başvurma gereği dahi görmüyor. Oysa mailing çalışmaları ve sosyal medya kullanımıyla kupon kodu vasıtasıyla yeni müşteriler kazanabilirler. Kupon kodu vasıtasıyla yeni müşteriler kazanmanın bir diğer yolu ise kuponları Retailmenot.com benzeri sitelerde paylaşmak olur. Türkiye’de de bu isi profesyonel olarak gerçekleştirmeye çalışan yine arkadaşım Onur’a ait Kuponkodlari.com‘u kullanarak geniş kitlelere kupon kodunuzu ve varlığını duyurabilirsiniz.

İlerleyen günlerde de kupon kodlarının satış üzerine olan etkilerini Türkiye’den örneklerle rakamlara vurmaya planlıyorum. Konuyla ilgili sorularınızı yine buradan yanıtlayabilirim.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.