Gitti Gidiyor Neden/Nasıl Büyüyor ?

Gitti Gidiyor un lale devri ve tabağın diğer tarafında ki pasta dilimine uzanması!

Alıcı ve satıcıları ortak bir platform üzerinde bir araya getiren Gitti Gidiyor, bu anlayış ile 2001 senesinden günümüze Türkiye e-ticaret pazarının lokomotiflerinden biri oldu.

2007 senesinde gelen e-bay ortaklığı, hem memleketimizin bin türlü e-ticaret şirketi hemde gitti gidiyor un kendisi için son derece önemli bir mihenk taşı idi .

2011 Senesinde yani e-bay in ilk yatırımının 4.senesinde gitti gidiyor tamamı ile ( %93 ) bir e-bay şirketi oldu . Bununla birlikte herkesin neler olacağını beklediği bir sürece girildi ve yatırımı takip eden senelerde hep güzel haberler geldi ;

2012 yılını %46 büyüme ile kapatan GittiGidiyor , 2013‘ü  %69’luk bir büyümeyle ve  2014’ün ilk 3 ayınıda %26 ile kapattı.

Peki Neler Oldu ?

Yaklaşık 10 sene boyunca  pazar yeri anlayışı ile hizmet veren gitti gidiyor bu dinamiğin üzerine farklı estetikler kattı ve kendisini direkt olarak markaların vitrini haline getirmeye başardı.

 • Ahmet in evde ki gömleğini satışa sunduğu ,
 • Ayşe nin satın aldığı ayakkabıyı beğenmeyip iade ile uğraşmaktansa satmak istediği  ,
 • Gül yüzlü esnafımızın , mağazasında ki ürünleri bir yandan da buradan satışa çabaladığı ,
 • Müşteri olarak bir sorun yaşadığınızda satıcı ile cebelleştiğiniz ,
 • Bir markanın tüm ürünlerine değil satıcının elinde ki sayı kadar görebildiğiniz ,
 • Zaman zaman işi profesyonelce yapıp son derece geniş ürün yelpazesi ile mağazaların açıldığı yapıyı da koruyarak yeni çilekler müşterilere sunuldu .

Pazar yerinden 7/24 dolu dolu e-ticaret sitesine

 • Artık , bir markanın , herhangi bir kişi üzerinden satılan Bir Adet ürününü değil tüm çeşitleri /seçenekleri görebildiğiniz ,
 • Güven unsurunun hat safhaya çıktığı ,
 • Stok problemlerinin yaşanmadığı ,
 • Daha agresif kampanyaların yapılabildiği ,
 • Tanımadığınız herhangi bir satıcı değil karşınızda markanın kendisinin var olduğu ,
 • Eskisinden çok daha profesyonel ,
 • Müşteri memnuniyetinin daha üst seviyeye çıkarılması için çalışıldığı bu ortamın havası toplamda %60 lık bir büyüme getirdi ve şimdi GG Lale Devrine Girdi. 

Değinmeden geçmeyelim ;

Limango nun kurucusu Gülfem Toygar ın 2014 senesi ile birlikte yeni CEO olarak atanması GG ‘ a çok şey katmıştır/katacaktır  .  GG en geniş çerçeve ile büyümeye devam edecektir diye düşünüyorum.  Gülfen Toygar ın , limango da ki tecrübeleri GG’a ve tabi ki müşterilerine bir çok yenilik ile dönecektir .

Müşteri demografisinde evrilme ;

Kadınları kapıdan içeri sokun gerisini onlar halledecektir ; Online alışverişte müşteri olarak kadının düşünülmemesi sizce de büyük bir eksiklik değil midir ? 2008-2009 Seneleri ile birlikte memleketimize giriş yapan Private Shopping fırtınası bazı şeyleri bizlere çok iyi öğretti . Bildiğiniz üzere , e-ticaret , uzunca bir süre sadece karsız teknoloji ve IT ürünleri ile ön plana çıktı daha sonra ise giyim, aksesuar ve kişisel bakım ( Nispeten daha karlı ) kategolerinde ( markafoni , trendyol , limango , morhipo ) çok büyük ivme kazandı . GG da bu form değişikliği döneminde yeni konseptler ile karşımıza daha çok çıkacak ..

Gitti Gidiyor en çok kimin pastasından dilim aldı ?

Memleketimizin güzide e-ticaret sitesi Hepsiburada , tekelleşmeye doğru giden bir hayat sürerken , Gitti Gidiyor ‘ un bu çıkışı  Hepsiburada nın diliminden  büyük bir kısmı kaptı . Bildiğiniz üzere Hepsiburada CEO su İlker Bey’de 2014 senesinde HB ile yollarını ayırdı .

İnsanların Gitti Gidiyor ‘ a sadece ucuz ürün bulmak , herhangi bir satıcının 2.el bir ürünü satın almak için girme Algısı kırıldıkça GG bu tarafta çok hızlı yükselecektir diye düşünüyorum .

Bir müşteri olarak ben ; Hepsiburada dan niye alışveriş yapıyorum ? Güvenilir , direkt markalar ile çalışıyor , sorunlarım ile arada herhangi bir tanımadığım satıcı değil HB ilgileniyor ve pahalı bile olsa direkt oradan almamı sağlıyor.

Kıssadan Hisse ,

Bir müşteri, televizyon aradığında ilk bakacağı yer yada bakacağı yerlerinden bir tanesi 7 birim Hepsiburada 2 birim Gitti Gidiyor iken Gitti Gidiyor bunu 4 Birime taşıdı ve hali ile bu 2 artı birimi diğer oyuncuların pastasından aldı .

Hepsiburada ya ;

HB da bir atak yapsa ve bir pazar alanı yeri sunsa müşterilerine acaba nasıl olur du ? Yeni Çarşım vardı hatırlsanız aynı grubun e-ticaret sitesi ve pazar yeriydi ; fakat kısa sürede bu macera sona erdi .

Bildiğim detaylar dan bir taneside HB ‘ nın son kullanıcı operasonu dışında B2B işininde çok yoğun olduğu. Mesela bu da GG ‘ da yok !

GG, N11 i izlemiş olabilir mi ?

N11 ( Haziran 2012 ) “pazar yeri” algısı sektöre giriş yapan fakat %90 markalar ile direkt olarak çalışan bir e-ticaret sitesi. N11 in ilk günden bu yana sergilemiş olduğu bu tutum acaba GG un büyüme sürecinde ki kararlarını nasıl etkiledi ?

Pazarımızda durumlar bu şekilde  , çok yakın geçmişimimize ufak irdelemelerde bulunmak istedim , umarım istifade edenler olacaktır .

Bir kaç sürpriz öngörüm daha var artık onlar da önümüzde ki yazılara …

“Evrende iz bırakmak için bulunuyoruz” Steve Jobs

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.