E-Ticaret Pastası Nasıl Yenilir ?

Twitter0Facebook0Google+0

Öncelik ile şunları belirtmek isterim. E-Ticaret ‘ in kapsamı ve anlamı temelde aynı olsada 5 yıl önceki hacmi ile şu anki hacmi  arasında büyük farklar var. Hacim farklılığı anlam farklılığını da beraberinde getiriyor . Yani bu farklılıklar E-Ticaret ‘ in anlam bütünlüğünde etkiliyor . Sektördeki rekabetin artması hacmi tetikleyen faktörlerden bir tanesi olarak gözümüze çarpıyor. Her iki kavram birbiri ile doğru orantılı da diyebiliriz.

Pasta büyüdü ,

Peki siz payınızı nasıl alacaksınız ?

Bu yazımda sizlere ,  günümüzde kolay ve basit bir şekilde e-ticaret sisteminizi nasıl kurabileceğinizi , pastadan nasıl dilim alabileceğinizi ve çatal , kaşık ve bıçağı nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağım . Ve tabi ki mıknatısı da 🙂

Bu yazıda ki hedefim ; E-Ticaret ‘ e girmek isteyenlere yardım etmek ve onlara bir anlamda ışık tutmak olacak. 

Not : Öncelik sıralamanızda ki bazı değişilikler , iş akşınızı pozitif ve/veya negatif etkilemeyecektir.

1 ) Domain Tercihi : 

İnternet ortamında var olmanın bir numaralı adımı domain ‘ dir. Alan adınız sizin etiketinizdir. Bundan dolayı ilk etapda alan adınızı iyi düşününüz ve kararınızı o şekilde veriniz. Bu söylediğim genel kavramdır yani herkes tarafından kabullenilen ” genel normal olan kurallardır.”

Bana sorarsanız benim bu konuda çeşitli görüşlerim var ;

Alan adınızın kolay, anlaşılır ve akılda kalıcı olması duyacağınız ilk sözler arasındadır. Oysa ki ; dijital alanda başarı sağlamış firmalara, baktığımızda her türlü isim ile karşılaşabiliyoruz ; anlamlı , anlamsız, anlaşılabilir veya kolay anlaşılamayan . Bir çok firma kaliteli ve sürdürülebilir hizmet anlayışı ile bu alan adlarını insanların akıllarında yer ettirebiliyorlar.

Yeter ki ; Siz , işinizi doğru şekilde yapın  o zaman en anlamsız domain bile marka olur !

1/A )

Markafoni , Limango, Trendyol Vipdükkan gibi sitelere baktığımızda hepsi çok büyük şirketler ama hiç birinin domain ismi temelde direkt olarak bizde bir çağrışıma sebep olmuyor. Domain isimlerinde ; indirimler burada , şurada, en ucuz vb sloganlar yer almıyor.

Yani bu kısım gerçekten çok göreceli , tekrardan söylüyorum bu kısmı iyi düşünün iyi araştırın doğru kararı verin.

2) Firma Kurulması : 

Şayet bir firmanız yok ise öncelik sıralamasında bir numaraya bir firma kurma işini alabilirsiniz. En basit ve kolay şekilde kuracağınız firma Şahıs firmasıdır.

Şahıs firması kurmak için bir muhasebe bürosuna gitmeniz yeterlidir. Orada durumu izah edip anlaştığınız muhasebeci sizin işlerinizi halledecektir. Şahıs firması kurulumu maksimum 1 haftadır.

Firma kurulumundan sonra Yine muhasebeciniz ile yapacağınız istişareler ile yapmanız gereken işlemleri birlikte sıraya koyunuz ve yapınız. Fatura basımı , fatura dizaynı , matbaacı ile anlaşma vs. ( fatura dizaynınızada dikkat edin. )

Siz bir internet firması olduğunuz için faturanız bile bir reklam aracıdır.

Fatura dizaynı, logosu sloganı, rengi hepsi çok önemli . Bu saydığım noktalarda karar mekanizması her zaman siz olun. Bu işlemler sürerken bir yandan da bir e-ticaret yazılımı araştırmalısınız.

 

E-Ticaret yazılımı konusunda iki seçeneğiniz var ; 

  • Hazır Yazılım ( ucuz, çabuk, kısa vadede iyi çözüm )
  • Özel Yazılım ( pahalı, biraz zaman alır, uzun vadede doğru çözüm )

Bununla ilgili detaylara girmiyorum bu konuda başlı başlına ayrı bir değerlendirme gerekiyor eğer burada bu konuya girer isem ana başlıktan şaşmış oluruz. Bu sebep ile bunun ayrıntılarını başka bir yazımda ele alacağım.

Sitenizin tasarımını, logosunu, renklerini siz belirlemeli ve/veya bu konuda e-ticaret yazılımı aldığınız firmadan destek almalısınız. ( yada bir tasarımcıdan ) . Sitenizin tasarım işlerini e-ticaret yazılımı aldığınız firmaya da yaptırabilirsiniz.

 

3 ) Ürün Tedariği : ( sıra geldi ürünlere )

Mevcut ürünleriniz varda onları mı satacaksınız yoksa tedarik edip başkalarının stokları ve ürünleri ile mi ilerleyeceksiniz ?

Her iki durumda da düşünmeniz , organize etmeniz ve tabi ki yapmanız gereken ortak şeyler var ; Ben bunları anlatayım çünkü iki seçenek de tamamı ile sizler ile ilgili bir durum. Çevreniz , bütçeniz , düşünceleriniz, iş planınız vsvs …

Şimdi bu ortak yapılacaklardan bazılarını sıralayalım ;

  • Ürünlerinizin Görselleri yani Fotoğraf çekimi işi : E – Ticaret de fotoğraf , pazarlamanın en önemli noktasıdır. Lütfen bu konuya özen gösteriniz. Fotoğraflama için kendinize bir sistem belirleyin çünkü bu sürekli yapacağınız bir iş olacak. Bu sistem iş akşınız boyunca size büyük fayda sağlayacaktır.
  • Fotoğrafları kendinizde çekebilir , dışardan destek de alabilirsiniz.

Fotoğraf çekimi ile ilgili organizasyonu yaptıktan sonra , ürün özellikleri kısmına gelelim ;

  • Ürün özellikleri : sizin de tahmin edebileceğiniz üzere , internet mağazanızda , müşterilerin ürün hakkında fikir edinebilecekleri tek alan. Bu alana mümkün olduğunca empati kurarak bilgi girişi yapmalısınız.
  • Ne çok fazla ( gereksiz ) , Ne de çok ( yetersiz ) bilgi.
  • Bu alanı ürününüze göre optimum seviyede kullanın.
  • Bu alana sadece açıklama değil ürününüz ile ilgili ürün görseli haricinde açıklamaya katkı olması için görsel ve/veya video bile ekleyebilirsiniz.

Kendimden bir örnek vereyim size ; 

Çalıştığım bir şirkette yine e-ticaret operasyonundan sorumluyum. Oyuncak kategorimizde yer alan Max adında bir oyuncak köpek vardı. Bu oyuncak köpek çocuklara bir iki tane masal okuyordu. İşte üzerinde bir düğme var buna basıyorsunuz Max de tatlı bir şekilde masal anlatmaya başlıyor.

Bir gün depoda gezerken Max gözüme takıldı . Gerçekten güzel bir oyuncaktı ama fazla satılmıyordu . Bende aldım elime Max ‘ i bir masanın üzerinde masal anlatırken videosunu çektim. Bu videoyu youtube ‘ a attım ve kodları alıp açıklama kısmına yerleştirdim.

Ayda 50 Adet satan max kendini 3 ‘ e katladı . Sesli oyuncakların hepsine aynı tekniği uyguladım ve tüm sesli oyuncakların satışında güzel bir atış yakaladık.

Açıklama Kısmı Gerçekten Çok Mühim !

 

Şimdi konumuzu bir toparlayalım ,

Bu noktaya kadar hangi aşamalardan geçtik ve neredeyiz ?

Firmamız hazır , E-ticaret sitemiz hazır , tasarım yapıldı, ürünler yavaş yavaş yükleniyor . Şimdi sıra geldi sanal pos başvurularına. Sanal pos başvurusunu ancak bu aşamalardan sonra yapabiliriz.

Lütfen Sanal pos konusu ile ilgili şu yazımı okuyunuz ve sanal pos ile ilgili detayları öğreniniz.

Sanal Pos başvurusu esnasında sorulan soruları gördüğünüzde , hangi aşamaya olduğunuzu ve başlamanız gereken noktaya ne kadar mesafede olduğunuzu daha iyi idrak edeceksiniz.

Sanal Pos Başvurunuz olumlu sonuçlandığında , sanal pos modülünü sitenize entegre etme zamanınız gelmiş demektir. Bu işte oldukça basit , E-Ticaret yazılımı aldığınız firmaya , bankadan aldığınız bilgileri iletiyorsunuz ve onlar gerisini hızlı bir şekilde hallediyorlar. Zaten bu süreç dahilinde yazılım firmanız ile her an iletişim halinde olursunuz ve onlar gerekli yardımı ve desteği sizlere sunarlar.

 ( henüz tamamlanmadı )

 

 

 

 

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

  1. Hakan Bey, yazılarınızı takip ediyorum; çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz, bu yazıyı tamamlamanız en büyük dileğim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.