E-Ticaret Müşteri Eğilimleri

Değerli arkadaşlar bu yazımda sizlere özet ve net bilgiler ile e-ticaret ‘ de ki müşteri eğilimlerini anlatacağım. Çeşitli anket ve yapılan araştırmaları inceleyerek derlemeye aldığım bu haber umarım sizler için faydalı olur.

İnsanların online alışverişi tercih etme sebepleri sırası ile aşağıda ki soru ve cevaplamalar ile bir ortalamaya denk geliyor. Bu kıstasları e-ticaret ‘ e girmek isteyenler dikkatlice okusun ve kafasına kazısın. Sıralama oylamaya göre yapılmıştır yani insanların tercihleri 1. sıradan başlayarak en çok ‘ dan en ‘ az a doğru gidiyor.

Bir E-ticaret sitesini tercih etmenizde ki etkenler hangileridir ?

 1. Düşük Fiyat
 2. Zaman Tasarrufu
 3. Ürün Çeşitliliği
 4. Detaylı İnceleme Fırsatı
 5. Müşteri İlişkileri
 6. Tedarik Süreci

E-ticaret müşterilerinin bu soruya verdiği cavaplara baktığımızda düşük fiyatın müşterileri etkileyen ilk nokta olduğunu görüyoruz. Keza fiyat karşılaştırma sitelerinin e-ticaret sektörünün bir bölümünü gerçekten elinde bulundurduğunu ve satışlarını ne derece etkilediğini biliyoruz.

Düşük fiyat ile müşterilerinizi sitenize çekmek mümkün fakat diğer şıkları da optimum ve/veya maksimum seviyede yerine getirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Tercih ettiğiniz ödeme şekilleri ?

 1. Kredi Kartı
 2. Havale
 3. Mobil Ödeme
Ülkemiz kredi kartı kullanımı açısından avrupa ortalamalarının bile üzerinde . Malumunuz her birimizin bir kaç tane kredi kartı var. Bu yoğunluk E-ticaret in hammaddesi olan sanal pos yani online ödemenin güç katsayısı anlamına geliyor. Ham madde güçlü ve kaliteli olunca ana madde olan e-ticaret in de dişlileri daha iyi dönüyor. Bunların dışında birde kapıda ödeme var. Kapıda ödeme de müşterilere güven aşılaması açısından önemli ve bence seçenekleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

İnternet ‘ de yapılan alışverişin sepetlere oranları şu şekilde ;

 1. 100 TL – 250 TL
 2. 50 TL – 100 TL
 3. 250 TL – 500 TL
 4. 25 – 50 TL
 5. 500 TL den fazla
 6. 25 TL den az
Bu rakamlara göre insanlar internet üzerinden en çok 100TL ile 250TL arasında alışverişler yapıyorlar. Bu rakamlara göre sakın kendinize tek bir alan belirlemeyin yani şu rakamlar arası ürünler satsam daha çok iş yaparım gibi ; bu sadece bir veridir siz genel anlamda bu verileri iş modelinize optimum seviyede uygulayabilirsiniz.

Online alışveriş yapılacak site seçilirken dikkat edilen kriterler önem sırası ile ; 

 1. Tanıdığım firma
 2. Düşük fiyat
 3. Ürün çeşitliliği
 4. Müşteri hizmetleri
 5. Ücretsiz kargo seçeneği
 6. Hızlı tedarik imkanı
Bu veriler de diğerleri gibi sizler için çok önemli . E-ticaret ‘ e girdiğiniz de bu araştırmalarda ki tüm verilerin ne kadar doğru olduğunu kısa sürede sizlerde göreceksiniz.

Bir E-ticaret sitesinden bir ürün satın almadan önce araştırma yapıyor musunuz ?

 1. İnternet üzerinde arıyorum
 2. Arkadaşlarıma soruyorum
 3. Mağazalara giderek inceliyorum
 4. Dergi ve Gazetelerde araştırıyorum
Müşterilerin ilk verdikleri cevap aradıkları ürünü internet üzerinden aramaları olmuş bu da rakiplerinizi devamlı kollamanız gerektiğini gösteriyor fiyat öncelikli olmak kaydı ile kendi pazar alanınız ile ilgili devamlı bilgi akışı sağlamalısınız. 

Online alışveriş gerçekleştirilen kategoriler satış rakamları sıralaması ile ; 

 1. Elektronik/Bilgisayar
 2. Kitap
 3. Giyim
 4. Üyelik/Abonelik
 5. Cd/DVD
 6. Etkinlik bileti
 7. Oyuncak
 8. Yiyecek
 9. Mücevher
 10. Koleksiyon ürünleri

Eğer kredi kartı yerine kapıda ödeme seçeneği sunulmuş olsa idi daha çok alışveriş yapar mıydınız ? 

 1. %63 Evet
 2. %37 Hayır

Online alışveriş yapacağınız sitede satın almak istediğiniz ürüne yapılan yorumlar  satın alma  ile ilgili kararlarınızı etkiler mi ?

 1. %87 Evet
 2. %13 Hayır

Online alışveriş yapacağınız site size satın aldığınız ürün ile ilgili farklı ürünler de önerirse değerlendirir misiniz ?

 1. %79 Evet
 2. %21 Hayır

Online alışveriş yapacağınız sitede diğer müşterilerin en çok satın aldığı ürünler , ürün seçiminizi etkiler mi ? 

 • %67 Evet
 • %33 Hayır

 

Bu derleme mi burada noktalıyorum yeni derlemeler ve araştırma verileri ile sizlere e-ticaret sektörü ile ilgili doğru bilgiler vermeye devam edeceğim.

 

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

 1. Merhabalar;

  Dün webrazzi aracılığıyla sitenize ulaştım. Bugün baştan sona tüm yazılarınızı okudum. Önemli tecrübeler aktarmışsınız. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.