E-Ticaret ‘ de Son Durumlar Nasıl ?

Başlangıç

Türkiye ‘ nin e-ticaret amiral gemisi Hepsiburada ‘ nın açılması üzerinden 15 sene ( 1998 ) ve ilk private shopping sitesini olan Markafoni ‘ nin açılması üzerinden 4 Sene geçti ( 2009 ) . Ülkemizde dijital çağın tam olarak hazmedilmesi ve arzın talebe dönüşmesi ,  en fazla son 5 seneyi kapsıyor  . 26 Milyon ‘ a ulaşan internet kullanıcısı  ve 6 milyon civarında ki alışveriş kitlesi, pazarın hacmini bizlere gösteriyor .

İç içe

Son 10 sene içerisinde hiç durmadan büyüyen internet pazarı her zaman başarılı girişimleri taşıdı, diyemeyiz ; 10 senelik süre zarfında, mum ışığı gibi parlayıp ortadan kaybolanlar da oldu hala büyümeyi sürdürenlerde .

Başarılılar, başarısızlar ve zamana göre değişen arz-talep

Benim burada değinmek istediğim konu başlığı ;  ” başarılılar, başarısızlar ve zamana göre değişen arz-talep ” İnternet üzerinden gelir elde etme ile ilgili ilk adımlar, bu pazarın ulaşılabilirliğinin gücü ile ortaya çıktı . Şöyle ki ; internet ‘ den önce, bir kitleye ulaşmak ; TV , Radyo , Gazete gibi pahalı kanallar yada toplantı, seminer , kapı kapı gezme gibi farklı aksiyonlar ile yapılırdı.

Ulaşılabilirlik Yanı

İnternet , daha fazla kişiye ulaşabilmeyi , her safhadan , her bir kişiye sağladı . Ve bu özellik, hem arz edene hemde talep edene bir çok yeni kapıyı araladı .

Şimdi sıra ile içerik siteleri , e-ticaret siteleri ve aracı sitelerin ulaşabilirliği nasıl kullandığını hep birlikte görelim ; 

Yüksek trafiğe sahip içerik siteleri ; reklam alanı satarak yüksek meblağlar kazanabildiler , burada ki altın nokta şirketlerin belkide binlerce dolar daha az ödeyerek internet üzerinden pazarlama yapabilmelerinin kolaylığı idi .

Siteler üzerinden satılan linkler , banner ‘ lar , haberler ve yeni nesil reklam fikirleri ile devam etti ve günümüze kadar ulaştı .

İnternet ‘ in ulaşılabilirlik ile ilgili dokunduğu en ilgi çekici noktalardan bir tanesi de arkadaşlık siteleri oldu, daha öncesinde bu alanı tohumlayan ,  chat kanallarını da unutmamak lazım  ; Mirc ve İcq gibi . İnsanların birbirleri ile tanışmak için kullandıkları dijital kanallar uzun süre , kullanıcıların tek derdi oldu , günümüzde facebook bunu en modern örneği değil mi ?

Facebook ve Twitter kendi evrimleri geçirirken tüm dijital yaşamın yol haritasını da değiştirdiler , sosyal medya kavramı , tüm geçmiş bilgilerin yeniden düzenlenmesine yol açtı ; pazarlama , müşteri , ulaşlabilirlik ve benzeri bir yeni öğreti sosyal medyanın çocukları diyebiliriz.

Bir Yöntem

İnternet üzerinden gelir elde etmenin bin bir yöntemi vardır ; içerik sitelerini örnek alalım ( haber siteleri , bilgi siteleri, bloglar, forumlar vb. ) bu alanların gelir modeli bellidir ve  reel pazar ile temelde aynıdır . Kitleyi kendine çek , Reklem verene kitlenin gücünden bahset , reklamı al kitlen ile paylaş , yani bilgini kitlene ücretsiz , kitleni reklam verene ücretli pazarla .

Uzman TV , içerik siteleri içinde kalitesi ile örnek verebileceğimiz girişimlerden bir tanesi . Uzmanların görüşlerinin alındığı videolar , güvenli ve doğru bilgilerin sunulduğu algısını bizlere veriyor ve reklam veren de güvenilir pazarda yer almayı seviyor .

Yukarıda ki cümlede ki alt anahtarlar ;  kitle , içerik ve strateji  yani gelir etme adına adım attığınız yolda, bir çok enstrumanın kullanılacağı büyük bir orkestra ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bu karmaşanın olması gerekir çünkü risk olmaz ise pazar olmaz ; herkesin başarılı olması pastayı minik parçalara böler ve kapitalizm çöker 🙂 .

Aracılar

Aracılar benim en favori girişimcilerimdir ; sahibinden , gitti gidiyor , yemek sepeti , çiçek sepeti  ve benzeri etliye sütlüye dokunmayan girişimler . Bunlarda her daim kar ediyor mu ? Tartışılır ama internet  ‘ in en çok kaymak yiyen ve kaymağının tadının güzel olduğu kesimdir burası . Şu yazıma göz gezdirebilirsiniz ; http://www.hakanyalcin.net/araci-olun/

Aracıları ikiye ayırabiliriz ;

 • İçerik siteleri
 • E-ticaret / Hizmet siteleri

İkisi de aracıdır :  İçerik siteleri ; bilginin aracısıdır ( uzman yorumları gibi ) . E-ticaret ve Hizmet siteleri ; ürünün aracısıdır . ( çiçek, yemek gibi )

Grup İndirim Siteleri

Markapon , grupfoni , şehirfırsatı gibi girişimlerin başı çektiği kupon sektörün ömrü yaklaşık 1,5 sene sürdü . İnternet kullanıcısı kupon kullanımını çok sevdi bu girişimlere pozitif anlamda büyük bir reaksyon gösterdi. Pazarın hızlı büyümesi malesef hızlıda küçülmesine sebep oldu ; şu anda grup indirim siteleri sayısı ilk günlere oran ile %80 azaldı ve kalanlarda sitelerinden e-ticaret mantığı ile ürün satmaya başladı .

Ticaret Severler

E-ticaret heyecanı benimde bizzat yaşadığım ve şu anda da içinde bulunduğum iş kolu . E-ticaret pazarı, seneler içerisinde formlar değiştirerek günümüze kadar ulaştı . Günde tek ürün satan siteler ( indirdik.com ) , Private shopping ‘ ler ( markafoni.com ) , kategori siteleri ( hepsiburada.com ) , açık arttırma siteleri ( gittigidiyor.com ) bunlara sadece bir kaç örnek .

E-ticaret öyle bir ışığa sahip ki ; kendisine çekmediği sektör kalmadı . İnternet üzerinden mobilya satanlar , bebek bezi satanlar , tasarım ürünleri satanlar, bitkisel ürünler satanlar , niş siteler ( sadece ev , sadece takı, sadece ayakkabı ) bu/bir şekilde , aldı başını gitti , diyebiliriz. 

Son dönemlerde ( 1-2 sene ) iyice popülerliğini arttıran bilet satışı yapan siteleri de göz ardı etmemek lazım. ( biletbilet.com , bavul.com , bingobilet.com , bubilet.com, cepyol.com ) Satılan biletler üzerinden elde edilen komisyonlar herkese çok tatlı geliyor ve yapının kolaylığı herkesi bu işi denemeye itiyor. Kolay dedim aman 🙂 heyecanlanmayın ; bu iş içinde iyi bir call center ekibi gerekiyor ve işi bilmeden sakın bu sektörü denemeyin rekabet çok üst seviyede .

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) verilerine göre 2012 yılında uçak seyahati gerçekleştirenlerin sayısı geçen sene göre yüzde 10 civarında arttı. Ulaşılan rakam ise yaklaşık 130 milyon. Yani Türkiye’de kişi başına yaklaşık 1.6 adet uçak bileti düşüyor.

 

Uzun lafın kısası

Uzun lafın kısası ; ülkemizde internet üzerinden ,  ticareti denenen , onlarca iş modeli oldu ve bunların içerisinde , yukarıda da belirttiğim gibi kar edip büyümeyi sürdürenler , kar edemeyip batanlar , belirli dönem kar edip çekilenler , yatırım alanlar veya girişimlerini satanlar oldu .

Son dönemlerde yeni açılan bir e-ticaret sitesine rastlamak zor ; pazar kendi içerisinde küçülmeye gitti . Kapananlar yada hacmi küçülen siteleri yatırım bekleyen siteler izliyor .

E-ticaret günümüz itibari ile çekinilmesi ve doğru adımlar ile ilerlenmesi gereken bir sektör haline geldi . Büyük pastadan paylaşımlar yapıldı ve bu pastadan pay almak isteyenlere baktığımızda küçük girişimciye yer olmadığını kolaylıkla görebiliyoruz .

Büyük pastadan pay kapmaya çalışanlar yine büyük oyuncular . Hali hazırda ciddi sermaye gücü olan Türkiye nin büyük şirketleri e-ticaret kollarını kuvvetlendiriyor yada yeni bir girişim ile sektöre güçlü bir giriş yapıyorlar . ( n11 , doğuş grubu – morhipo , boyner grubu , kliksa, sabancı grubu )

Ana yol olmuyorsa tali yolları deneyin !

Bu güçlü girişi yapamayacak küçük girişimcilere tavsiyem, dikkat etmeleri . Ellerinde ki paraları ve akıllarında ki fikirleri ile bir süre daha beklesinler yada alternatif yolları izlesinler .

Akıllı telefonlar için uygulama ve oyun tarzı girişimlerde deneyebileceğiniz işler arasında ama bu işler sanıldığı kadar karlı ve kolay olmayabilir . Deneyerek tecrübe ederek bu yolları da denemenizi öneririm .

Eğer karlı bir iş istiyorsanız , aracı olun . hizmet satın , hizmeti pazarlayın . Arz eden ile talep edeni bir araya getirin . Risk ve maliyet oranınızı düşürürken , başarı kat sayınızı arttırabilirsiniz .

Son zamanlarda ki ; bitaksi.com , ehil.com , vivense.com , hemenkiralik.com , incir.com, tabletseminerler.com  , örnek aracı siteler arasında yer alıyor .

E-ticaret de geldiğimiz nokta karlılığın inanılmaz derecede sorun olarak ortaya çıktığı ve görünmez bir çok giderin, yolun ortasında burnunuzun tam ortasına kocaman bir yumruk gibi inmesi ile devam ediyor .

Yüzlerce kez e-ticaret e girin , dijitalleşin dedik ama son zamanlarda dümeni korku limanına çevirin diyorum ; amacım korkmanız değil temkinli davranmanız çünkü ancak korkarsanız temkinli davranırsınız .

Ana Hatlar , Tamam .

Öte yandan tabi ki Ülkemiz E-ticaret için oldukça uygun ama bunlar ana hatlar , güncel penetrasyon oranlarını sizlerle paylaşmak isterim

 • İnternet Penatrasyon , 26 Milyon Kullanıcı / 6 milyonu alışveriş yapıyor  / % 18
 • Sevkiyat Kalitesi , 3840 Kargo Şubesi
 • Kredi Kartı Kullanımı , 56 Milyon Kredi Kartı Sahibi

Peki , Ara Hatlar Neler ?

… D e v a m ı  Y a k ı n d a

 

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

8 adet yorum var

 1. alper t.

  Anayol olmuyorsa basliginin altinda verdiginiz orneklere driveyoyo da eklenmeli. Ayrica bir oyun yapin bir uygulama yazin olayi da degil. Bu tarz dusunenler varsa zaten bir site scip adsense kullansinlar. Daha mantikli.

 2. admin

  Yorumunuzdan dolayi tesekkur ederim alper bey . Asil amacimda bu zaten , tezler antitezler ve sentezler ; dijital hayatin gelecegini sizler kuracaksiniz , dusunerek elestirerek ureterek .

  Su siralar bizlere en cok gereken ; durum analizi ve B planlari.

 3. Pingback: Bugün Türkiye Dijital Pazarı İçin Ne Yaptın ? | Hakan Y.

 4. bence artık private shopinglerin ömrü azaldı 1-2 senede sadece büyükler ayakta kalıcak gibi girişimciler artık aracı olan sitelere yöneliyor

 5. Pingback: Vipdükkan ‘ da sele gitti ! | Hakan Y.

 6. Efe

  Bence artık e-ticaret siteleri sahipleri daha doğrusu girişimleri, önlerindeki 6 ayı kaldıramayacak kadar sermayeleri yoksa bu işe girişmemeliler. Zira, tanınma – güvenme etabı bu 6 ay boyunca sadece ve sadece masraf ile geçiriliyor. Sonraki dönemde ise, ürünleri sürekli güncel tutmak – hızlı sevkiyat puanı – geri ödeme ve satış sonrası hizmetleride çok önemsemeliler. Aksi takdirde, bu kadar birikim çöpe gider. Çok büyük şirketlerin iştiraklerinide kazanmak şart. Bunlar bir kişi yada grubun yapacağı işler değil artık. Pazarda büyük aslanlar varken, tabiri maruz görün – çakallara pay düşmüyor!

 7. Ben kendim artık e-ticaretin nereye doğru gideceğiniz kestirmekte güclük cekiyorum. Özel alışveriş sitelerinden sonra mobil olacağını söylüyorlar ama mobil de nasıl bir tarz alım olacak benim icin soru işareti ?
  Hayırlı işler.

 8. Pingback: Daybuyday kapanıyor | Hakan Y.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.