E-Ticaret Daha az ve Daha Dengeli

Twitter0Facebook0Google+0

E-Ticaret Daha az ve Daha Dengeli

E-ticaret sitelerinin kapanma sebep ve süreçleri ile sektöre dair kısa bir kontrol için bu yazımı sizlerle paylaşmak istedim ,

Artçılar

E ticaret dünyasına artçıları haber verdiğim donemde boş boş konuşmamak adına sebeplerini çokça araştırmış ve teşhislerimi bloğumda sizler ile paylaşmıştım. Vaktiniz olduğunda önceki yazılarımda teşhislerimi bulabilir yorumlarımı okuyabilirsiniz.

Buyumeyi doğru yonetim!

Malı satın alırken kazanacaksın tabirinin paraleline kese buyurken daha az harcamaya gayret göstereceksin , sözünü koymak istiyorum.

1930 doğumlu babaannem in para işten değil dişten artar sözünüda bu cümleye , bağlıyorum.

Neden daha az ve daha dengeli

E ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirket birinci basamaktan onuncu basamağa doğru ilerlerken sırtına beklediğinden daha fazla yük alacağından habersizdir. Bu habersizlik hali , krizi onlarla tanıştırmaya zemin hazırlar , sırtlarındaki yük ağır, zeminde onları yutmayı bekliyor ise yüklerini hafiflet meliler! Bunu doğru zaman aralıkların da ve doğru şekillerde yapmalılar.. Zaten bu yük hafifletmenin birkaç model yada evresi var ;

 • Yatırım almak
 • Borç almak
 • Maliyet hacmini esnek ciro ve kar hacmine yapıştırıp senkronize bir yapıyı kurabilmek .
 • Küçülmek
 • Şirketi satmak
 • Batmak

Pratik ;

Pazarlamacı ve guruların en çok yaptığı şeylerden biri benim gibi güzel kelime oyunları yapmak ama iş teoriyi pratiğe dönüştürmeye gelince başarısızlığa batmakdır.

Nasıl yapacağız?

– karlılık oranınızı ilk basamağa göre değil bir kaç adım sonra olacağınız ikinci basamağa göre heseplayacaksınız.

– artan cironuzun yönetimi ile ilgili yapmanız gereken işe alımları , masrafları eğer mümkünse dönemlik yapıp ; köprüyü geçene kadar kendinizi amazon sanacaksınız sonra silkinip işlerin tavana vurduğu bu donemin size getirdiği yeni maliyetleri hızlıca görüp fazlasını atmalısınız.

 

Arz talep karlılık üçgeni ile ilgi bir kaç kelam edeceğim ve fiyatlandırma politikanız konusunda örnekler vereceğim ;

– müşteri nezninde uygun fiyatlı kategorileriniz dışında , sattığınız ürünlerin piyasada ki fiyat ortalamasının bir tık üzerine kendinizi konumlandıracağınız urun guruplarınız olmalı.

– belirli kategorilerde ucuz da olun tabi , ucuz mal ile müşteriyi çekmek kısa sureli esen serin yaz rüzgarı gibi satış getirebilir ama siz birinci maddeyi unutmayın çünkü karlılık çok önemli ciro değil!

kendinize doğru örnekler bulun çünkü yanlış empati projenizin kaderini etkileyebilir mesela memleketimizde bir Evkur gerçeği var ucuz değildir ama mahallenin avm sidir senet ile vadeli satış yapar yıllardır ayaktadır ve pahalıdır da.

– ucuzu gösterin ama ucuzcu olmayın , pahalının yanında hizmeti en iyi veren olun ; müşteri emrinize amade olacaktır , hepsiburada ki fiyatlara bakın %90 urun grubunda pahalıdır ama en çok satışı onlar yapar .

– ucuzluğu on planda tuttuğunuz urun gruplarında en iyi satın almayı yapın bunun için satın alma ekibinizi çok iyi kurun!

– muşterilerinizi hipnoz edin ; onları iyiliğe boğun . Hepsiburada da ki arkadaşlarım ile sohbetlerimde satış hedeflerinin zaman zaman bir kenara bırakılıp mutlu muşteri hedeflerine odaklandıklarını belirttiler.

– yerine getiremeyeceğiniz sozu vermeyin ; stokta olmayan urun , sozunda durmayan tedarikçiden uzak durun .

– her şeyin her zaman iyi gitmeyeceğini bilerek ilerleyin , çok iyimser yada kotumser değil çekimser olmayı deneyin , optimumu koruyun.

– yatırımcılar ile aranızı daima sıcak tutun , sektorun yayıncılarına infografikler sunun , gundemde olun.

– birilerinin gozunu boyamak istiyorsanız tanıdıktan yatırım alın ! Sektorun en buyuk balonlarını bizleride kandırarak kocaman bilançolar ile şişirip guzel guzel pazarlayanlar oldu , olmayın tabi boyle !!

 •  e ticaret ten korkun , ancak korkarsanız temkinli davranırsınız ,
 •  masrafsız pazarlama için taktikler geliştirin;
 •  network yapın
 •  çapraz iş birlikleri kurun
 •  hediye edin , yardım edin
 •  doğru arkadaşlıklar kurun
 •  sevilin

– yama üzerine yama yapmayın ama gemiyi de terk etmeyin yelkenleri değiştirmeyi deneyin

Tüm genellemeleri çöpe atın ve ilk faturanızı kesin 🙂 bir yerden başlamak ve deneyimleyerek öğrenmek en iyisi.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.