Aracı Olun !

Twitter0Facebook0Google+0

Digital alanlardan para kazanma konusunda devamlı düşünmek , üretmek işimizin gerekliliği. Sektör büyük bir devinim içinde iken , son zamanlarda şunu düşünmeye başladım .

Aracı Olun !

Biraz konuyu açalım ; malumunuz e-ticaret gerçekten çok keyifli ve çok kazançlı bir digital atak olarak görünüyor. Fakat bu ataklar ; uzun vadede, bir çok değişkeni, içinde barındıran, bir dinamiğe dönüşüyor.

İşte bu dinamiği elde tutmak , kesinlikle büyük bir ustalık istiyor .

Sihirbazlık yetenekleriniz zayıf ise , işiniz zor . Çünkü sahne genişledikçe , izleyenler attıkça elinizde ki topların sayısı da artacak , düşürmemelisiniz !

( Sen düşürürsen ben düşürürsem ölürüz ! )

Madem e-ticaret ‘ in yolları meşakatli ! O zaman en iyisi suya sabuna en az şekilde dokunacak yolları bulmak . Mesela Aracı olmak !

Nedir Aracı ;

  • Arz edenler ve talep edenler. üreticiler ve dağıtıcılar, satanlar ve alanlar arasında bağlantı kuran piyasa dinamiklerine denir.
  • Ara bulucu.
  • Üretici ile tüketici arasında alım satım konusunda bağlantı kuran ve bundan kazanç sağlayan kimse, mutavassıt.

İçerik siteleri de birer aracıdır ! Nasıl mı ?

Dolaylı yoldan sizlere müşteri sunarlar . İçerik siteleri ( bloglar , forumlar , portallar ) sizlere özel olarak filtrelenmiş kitleler sunabilirler . Moda sitesi bayanları , futbol sitesi erkekleri , anne siteleri anneleri sizlerin  kolay şekilde ulaşabileceğiniz hale getirirler .

Sizde bu pazara ürün sunmak için o siteye reklam ücreti ödersiniz. O site sizler ile kendi ziyaretçileri arasında bir köprüdür bir aracıdır !

Digital alandan örnekler ile olayı biraz netleştirelim ;

Siberalem.com bir aracıdır yani bayan ve erkeklerin birbirleri ile tanışabildiği bir ortam sunar ve sonra bu oluşturduğu pazarı bu pazara arz sunan firmalara pazarlar , yani reklam alır , bir tip aracıdır suya sabuna dokunmaz sadece yönetir pazarını yönetir ve çekim merkezini kuvvetlendirir.

Akakce.com bir aracıdır bir ürünün piyasada en uygun fiyattan en pahalıya doğru ürünü arayanlara liste şeklinde sunar. Sistem basittir . Siteniz ile kayıt olursunuz  , ürünleriniz listelenir ( Xml ile ) Sonra aldığınız tık başı en basit hali ile anlatıyorum şu anda sizden para keser . Satarsınız yada satmazsınız bu akakce.com u ilgilendirmez , o size müşteriyi bulur .

Affilate firmaları en büyük ve temelde digital alanlar ile aracı kelimesinin doğuş noktasında dururlar . Onlar Pazarını arz eden ile ürününü arz edeni muhteşem bir ortak istek dinamiği içinde birbirleri ile kesiştirirler .

Sahibinden.com , sanırım çok fazla yoruma gerek yok , sarı sayfaların digital hali , en kazançlı en büyük aracı.

Toparlayalım  ;

E-ticaret in riskli bulutları üzerinde yürümeye çekinenler için bu ve benzeri alternatifleri öneririm . Masraf kalemleri minimum olabilecek işleri düşünmeleri onlar için ve projelerinin geleceği içinde daha tutarlı sonuçlar verecektir.

Büyük bir heyecan ile başlanan ve masraf kalemleri ile de kendi boyunu aşacak olan e-ticaret porjelerine girmektense zekice bir kaç hareket ile masraf kalemleri daha düşük ve iş hacmi büyüdükçe girişimcisi üzmeyecek projeler sizler için daha hayırlı olacaktır.

Ticaret ‘ de neden her zaman alırken kazanın derler ! Maliyet düşük olsun ki ucuza verseniz birde sürümden kazanın diye . Bu tip projelerde ortaya konulurken zekice düşünülmüş . E-ticaret projeleri gibi büyüdükçe masraf kalemleri artmayacak  Artsa bile haddini bilerek artacak , girişimcisine kazandıracak projelerdir diye düşünüyorum .

Dünyanın en büyük şirketleri arasında google var ise ; bir şey sattığı için değil satana aracı olduğu için ( adwords ile ) ( biliyorsunuz ki google un en büyük gelir kalemi reklamlar , http://techcrunch.com/2012/07/19/google-beats-in-q2-2012-revenue-up-35-percent-to-12-21b-2-79b-in-net-income/ ) ilk 10 a girebiliyor ve hala büyüyerek yoluna devam ediyor.

Çalışın …

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

  1. Geri izleme: E-Ticaret ‘ de Son Durumlar Nasıl ? | Hakan Y.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.