Affiliate Marketing Öngörü

Twitter0Facebook0Google+0

Öngörü

Bu konu hakkında mutlaka benden fazlaca bilgiye sahip dolayısıyla çözüme doğru derince yorumlar yapabilecekler kişiler vardır. Ben konuya biraz kendi bilgim dahilinde ve öngörülerim çerçevesinde elimden geldiğince değinmeye çalışacağım. Ve sizi detaylar ile sıkmamaya özen göstereceğim .

Türkiye ‘ de Affiliate marketing sistemini en kalın çizgileri ile ortaya koyan firmaların başında sanırım Gelirortaklari.com geliyor. Gelir Ortakları bir  digitouch (http://www.digitouch.com.tr) iştirakidir. Digitouch Yunus Güvenen ve Emre Burdurlu tarafından kurulan hali hazırda başarılı işler yapmaya devam eden komple bir dijital girişim diyebiliriz.

Affiliate marketing nedir ? http://en.wikipedia.org/wiki/Affiliate_marketing

Bence , Affiliate Marketing

Gole yakın oynayan 3 ofans oyuncusunun oluşturduğu yapıdır . 

Reklam veren , Affiliate Firması ve Yayıncı .

Bu üçlü doğru organize olursa Gol olur !

Yukarıda da belirttiğim gibi ben konulara sığ bir şekilde değineceğim ;  Affiliate marketing dahilinde ülkemizde hizmet veren belli başlı bazı firmalar ;

 • Gelir Ortakları
 • Reklam Action
 • Adtriplex
 • Zanox

Ülkemizde ki Affiliate firmalarının çalışma mantıkları üç aşağı beş yukarı birbirine yakındır hatta yönetim panellerine girdiğinizde bir kaçının aynı yazılımı kullandığını rahatlık ile görebilirsiniz.

Google Trends Yolu İle Affiliate Marketing  ‘ in Seneler İçerisinde ki Popülaritesi .

Bazı noktaları özel olarak işaretledim ,  seneler içerisinde ki dağılımın faylar değiştirerek ne şekilde ilerlediğini görmek sizler içinde böylece daha kolay olacaktır.

google trends

Konuya şuradan devam edelim ; en basit tabiri ile gelir elde ettiğiniz bir iş modeliniz var ise yani reklam veren iseniz ; Affiliate pazar hizmeti veren firma ile masaya oturur ve bir bütçe dahilinde çalışma planı hazırlarsınız. Hedef kitleniz , özel istekleriniz, olmaz ise olmazlarınız , çalışma sisteminiz ; üye bazlı , satış bazlı , tıklama bazlı ve benzeri çözümler şeklinde , konular sıralanabilir tüm bunları konuşur, değerlendirir ve kendi yapınızı affiliate dinamikleri ile yürütmenin yollarını ortaya koyarsınız . Peki en çok hangi gelir ortaklığı dinamikleri tercih ediliyor ?

En Çok Kullanılan Gelir Ortaklığı Dinamikleri & Neden , Nasıl ?

Reklam verenlerin en çok talep ettiği çalışma şekillerine değinmek istiyorum . Affiliate marketing dinamikleri dahilinde seçenekler belirli olduğu için bu konuda tahmin yürütmek zor olmuyor.

Şu anda reklam verenler tarafından en çok kullanılan Affiliate modeli satış ortaklığı olarak görülüyor . Örneğin , şu anda Affiliate hizmeti veren firmalarından birinin, yönetim panelinden aldığım ekran görüntüsünü, sizler ile paylaşıyorum ; ( 29.04.2013 ) Aşağıda görmüş olduğunuz ekran, yayıncı olarak giriş yaptığınız karşınıza çıkan, seçenekler oluyor. Yani eğer bir yayıncı iseniz ;  siz bu kampanyalar arasından istediklerinizi seçerek , banner ‘ larınızı sitenize yerleştiriyor ver size özel tanımlanmış olan linkleri bu banner ‘ lara bağlıyorsunuz.

Burada bizim dikkat ettiğimiz nokta ;

Burada bizim dikkat ettiğimiz nokta firmaların tercihleri ; baktığımızda bir çok reklam veren satış bazlı çalışmayı daha karlı buluyor ve kar marjları dahilinde yayıncılara ve tabi ki affiliate firmasına gelir ortaklığı paylarını sunuyorlar. Bir e-ticaret siteniz var ise tabi ki satış yapmak ve kar elde etmek hedeflerinizin temelinde ki düşünce oluyor . Bu anlamda adwords, facebook, uygulamar, SEO, viral işler gibi dijital pazarlama araçları kullandığınız kadar Gelir Ortaklığı modeli dahilinde yer alan kampanya modellerini de denemelisiniz.

firmalar

 

Zaman Neyi Değiştirdi ?

Affiliate marketing sistemine reklam verenler ilk yatırım yaptıkları dönemlerde, üyelik bazlı çalışıyorlardı yani sitelerine gelen üye başı Affiliate firmalarına para ödüyorlardı. Bu çalışma sistemi zaman içerisinde yerini daha çok satışa dönük gelir ortaklığı modeline bıraktı yani ilk dönemler , üye bazlı gelir ortaklığı modeli kullanımı ; %80 ise şimdilerde o oran %20 ‘ lere düştü ve yerini dediğim gibi satış bazlı çalışma modeline bıraktı .

Satış bazlı gelir ortaklığı modeli ile reklam veren olarak ödemelerinizi satış üzerinden yapmış oluyorsunuz yani reklam veren açısından oldukça garantili bir sistem, ne kadar ekmek o kadar köfte !

Bir kaç reklam veren son zamanlarda tıklama bazlı çalışmaya başladı, o konuya da şöyle değineyim ; Şu anda sitesinde Google Adsense banner ‘ ları yerleştiren bir yayıncı ; 0,10 cent ile 0,20 cent ortalama  ( TR ortalamaları ) tıklama başı gelir elde ediyor. Yayıncılar açısından alternatif teşkil edebilecek bir diğer tıklama bazlı model de Gitti Gidiyor firmasının yaklaşık 3-4 senedir yürütmüş olduğu tıklama bazlı model olarak göze çarpıyor . GG tıklama başı yayıncılarına 0,10 yada 0,11 gibi bir rakam ödüyordu çok yakın zamanda bu rakamı 0,15 krş a çıkardılar. http://aff.gittigidiyor.com/aff/process.jsf . Neden bu konuya değindiğimi aşağıda ki cümle ile daha iyi anlayabilirsiniz !

Diğer alternatifler , doğrudan Affiliate Marketing pazarını etkiliyor çünkü yayıncıyı kapan, pazarı kapar !

 

Neden Garanti Önemli ?

Affilate firması ile bin bir türlü yayıncı çalışır . Bunların içerinde yüzlerce farklı içeriğe sahip site bulunuyor ve illegal olmadığı sürece bunların hepsinin banner yayınlama hakkı bulunuyor. Tabi bunların içerisinde  spam yapanda oluyor , üye olmayı teşvik edici yani organik trafik akışını GDO ‘ luyan diyelim yayıncılarda . Hal böyle olunca Reklam veren ödediği paranın tam olarak nereye gittiğini kestirmekte güçlük çekebiliyor .

Gelen binlerce üye neler yapıyor , neler oluyor şeklinde uzun süre bunu süzgeçliyor. İşte demek ki bu süzgeçleme süreci bitti ve artık reklam verenler affiliate marketing tarafından gelen üyelerin bir çocuğunun güvenilir olmadığını düşündü yada şöyle diyelim gelen kitlenin kalitesi ile ödediği para arasında uçurum var. Hal böyle olunca daha garantili yolu seçtiler ve satış bazlı sistem ile kendilerini garantiye aldılar aslında sektörü garantiye aldılar eğer reklam verenler açısından güvensiz ortam daralmaz ise Affiliate marketing biter, bu kadar net.

Neler yapılmalı

Reklam veren tarafında ; 

 • Affilate firmasına karşı ödemelerin aksamaması önemli
 • Verilen sözler tutulmalı çünkü o sözler aynı zamanda yayıncıya da verilmiş oluyor
 • Bu pazarın ancak ve ancak hep birlikte büyütülebilecek bir yapı olduğu her zaman ana düşünce olmalı !
 • Reklam veren kendini düşündüğü kadar bütçeleme aşamasında , affilate firmasını ve yayıncıda düşünmeli.
 • Tabi ki ; fazlaca iyi niyetli olup kendi bütçesine de zarar vermemeli ,

Affiliate Firması Tarafında ; 

 • Reklam verenlere ve yayıncılara karşı %100 şeffaf olunmalı
 • Yayıncılar doğru şekilde seçilmeli
 • Art niyetli yayıncılar devamlı yapılan kontroller ile tespit edilmeli ve bir daha Affiliate iş modeli ile çalışmasına izin verilmemeli
 • Yayıncı ödemeleri zamanın da doğru şekilde yapılmalı
 • Reklam verenlere özel ve kaliteli yayıncılar arasında seçim hakkı verilmeli
 • Yayıncılara kazandırarak büyüme modelini ön plan da tutmalı
 • Son zamanlarda sisteme oturtulan kupon modeli oldukça başarılı kesinlikle devam etmeli

Yayıncı Tarafında ;

 • Affilate firmasına karşı %100 şeffaf olunmalı
 • Art niyetli yaklaşımlardan kaçınılmalı
 • Ziyaretçilerini yapay şekilde teşvik etmemeli
 • Ürün bazlı odaklanarak gelirlerini arttırmayı denemeli
 • Tabi ki olmaz ise olmaz trafiğini doğru ve pozitif ivme ile arttırmaya çalışmalı
 • Organik yönlendirmeler üzerine çalışmalı
 • Doğru affilate firması ile çalışmalı
 • Affilate firmasına yeni iş modelleri konusunda önerilerde bulunmalı
 • Kendi pazarını geliştirmek ve daha iyi kullanmak anlamında planlarını yürütmeli ve affilate firması ile dediğim gibi organize olmalı
 • Kendi ziyaretçesine güvenerek Affiliate firması kanalı ile reklam verenden özel bütçeleme yada benzeri çalışmalar talep etmeyi denemeli. ( Kalite  , yaklaşık eşittir  , güç 🙂 )

Son Olarak , Neler Olacak ?

Bu yazımı daha sonra çeşitli şekillerde güncelleyeceğim ;  Konunun özüne gelir isek ; Dijital pazar için bu pazarda ki enstrumanlar çok önemi bu anlamda satışa yakın olan Affiliate maketing bir şekilde akılcı çözümler ile ayakta tutulmalı ve herkes açısından karlı bir iş modeli haline getirilmeli. Şu anda e-ticaret ‘ te karlılık açısından sıkıntılı dönemler yaşandığı için bu durum hiç şüphesiz pazarın tamamını etkiliyor. Affiliate marketing pazarında yayıncılardan akılcı çözümler sunanlar göze hemen çarpıyor ;

Kuponkodlari.com , TR de kurulan ilk kupon sitesi diyebiliriz  ( Onur Özcan tarafından / http://tr.linkedin.com/in/ozcanonur ) ve gelir modeli olarak Affiliate marketing’ i benimsiyor, kendi alanında lider projelerden .

Alisveriskulupleri.com , bu işi hakkı ile uzun süre yaptı ve kendi marketing pazarını kurdu diyebiliriz. Henüz affilate markting firmaları parlamazken Alisveriskulupleri.com ‘ un kendi çalışma prensipleri dahilinde reklamveren ‘ e sunduğu modeller bulunuyordu.

Toolbar modelleri , özellik ile yurt dışında toolbar modelleri ile Affiliate marketing ‘ i bir arada kullanarak gelir modeli elde etmeyi başarak girişimler bulunuyor .

Arkadaşlar bu konuda bir çok örnek verebilirim sizlere ama ben size  ( yayıncılara ) dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmalıyım , burada yayıncı tarafında önemli olan ;

 • Ziyaretçi Sayısı
 • Ziyaretçi Kalitesi
 • Ziyeretçi Modeli ( Sitenizi ; Neden ve Nasıl sitenizi ziyaret etti ? Amaç ve Araç )
 • Ziyaretçi Maliyeti
 • Gelir
 • ve Kar !

Yayıncı bunu iyi hesaplamalı eğer iş modelini doğru şekilde raya oturtabilirse , tren yeni vagonlar ile güçlenerek yoluna devam eder.

Yazıma burada bir ara veriyorum ,  konu işlendikçe derinleşiyor bu anlamda zaman içerisinde güncellemeler ile devam edeceğim  ;

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

 1. Cabbar Gültiken

  Bence bu olay artık bitti, zanox’un ardundan adtriplex de kapanmış: https://teknokrasi.net/turk-reklam-platformu-adtriplex-kapandi/ Hakikaten kim bedava reklam göstermek isterki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.